Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Από το 1996 οργανώνουμε (στους χώρους της υπηρεσία μας ή σε σχολεία) συναντήσεις με μαθητές σχολείων της πόλης. Στις συναντήσεις αυτές οι μαθητές ενημερώνονται για θέματα τοπικής ιστορίας και έρχονται σε επαφή με το αρχειακό υλικό της περιόδου της Τουρκοκρατίας και του Μεσοπολέμου. Ακόμη υποστηρίζουμε -με αρχειακό υλικό, βιβλιογραφία, συνεντεύξεις και κείμενά μας- εργασίες σχολείων (στο πλαίσιο εκπαιδευτικών προγραμμάτων τους) για θέματα τοπικής ιστορίας (περί καπνεμπορίου, καπναποθηκών, εγκατάστασης προσφύγων, μνημείων της πόλης κλπ).

Κατά διαστήματα πραγματοποιούνται στα ΓΑΚ Καβάλας επιμορφωτικές συναντήσεις με ομάδες μεταπτυχιακών φοιτητών, στο πλαίσιο προγραμμάτων πρακτικής άσκησης φοιτητών του Α.Π.Θ. σε θέματα διαχείρισης αρχείων. Οι συναντήσεις περιλαμβάνουν και άσκηση εκκαθάρισης αρχείου σε υπηρεσίες της Καβάλας.

Για πρακτική άσκηση σε θέματα διαχείρισης αρχειακού υλικού εργάστηκαν στα Αρχεία Ν. Καβάλας και φοιτητές του Τμήματος Αρχειονομίας-Βιβλιοθηκονομίας του Ιονίου Πανεπιστημίου (καλοκαίρι 2001 και 2003).
Επίσης για ενημερωτικούς - επιμορφωτικούς σκοπούς επισκέπτονται κατά καιρούς το Αρχείο μας φοιτητές του Τμήματος Εθνολογίας του Πανεπιστημίου Θράκης, του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου, της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Ιονίου Πανεπιστημίου κλπ.
ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκθέσεις τεκμηρίων